Spotkanie z Zofią Stanecką

Dnia 19.09.2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaskarzewie odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Stanecką. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas II i III Szkół Podstawowych nr 1i 2 w Łaskarzewie, w liczbie około 100 osób. Zofia Stanecka jest autorką wielu bajek i opowiadań dla dzieci, utworów pełnych mądrości i ciepłego humoru. Największą popularność przyniosły autorce książki z serii „ Basia”, opowiadające o kilkuletniej polskiej dziewczynce, która próbuje zrozumieć otaczający ją świat i poradzić sobie w różnych trudnych sytuacjach.

Autorka opowiedziała dzieciom o swojej twórczości, jak wygląda jej codzienna praca, skąd czerpie pomysły i jak stworzyła postać Basi. Przekazała młodym czytelnikom wiele ciekawych informacji o procesie powstawania książki i ludziach którzy ją współtworzą – od  momentu powstania  pomysłu w głowie pisarza aż po pojawienie się książki w księgarni bądź  w bibliotece. Przeczytała też kilka fragmentów swoich książek, co stało się punktem wyjścia do różnych ćwiczeń. Wymagały one od uczestników spotkania zarówno uruchomienia wyobraźni i umiejętności plastycznych, jak też  zdolności skonstruowania logicznej i spójnej wypowiedzi. Pisarka okazała się też doskonałą aktorką , inscenizując przy pomocy tekturowych kukiełek krótkie scenki z  życia bohaterki swoich książek. Autorka znalazła też sporo czasu na pytania zadawane przez dzieci. Były one zainteresowane najróżniejszymi tematami. Pisarka zaspokoiła ciekawość pytających, traktując swoich rozmówców z powagą a czasami z humorem.

Z wielką niecierpliwością dzieci czekały na rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego pt. „Moja ilustracja do twórczości Zofii Staneckiej”. Autorka wybrała i nagrodziła swoimi książkami z dedykacją i autografem 3 prace , które uznała za najbardziej twórcze i oryginalne. Po spotkaniu można było zakupić książki i poprosić ich autorkę o dedykację i autograf, co pisarka  chętnie uczyniła. Wizyta upłynęła w miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że żywy kontakt z pisarką przyczyni się do tego, że dzieci jeszcze chętniej będą sięgały po książki Zofii Staneckiej. Kto nie miał okazji poznać osobiście autorki może to zrobić czytając jej książki , po które zapraszamy do miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaskarzewie.

• Spotkanie z Zofią Stanecką 002
  • Spotkanie z Zofią Stanecką 011