Dzień Bezpiecznego Internetu - Relacja

Luty jest miesiącem Bezpiecznego Internetu. W Polsce od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer  Internet”.  Nasza biblioteka już od kilku lat bierze udział w tej akcji. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypadał 9 lutego. Tego dnia biblioteka przeprowadziła dwa zajęcia edukacyjne poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z sieci.

Internet rozpowszechnia się coraz szybciej, stając się powszechnie dostępnym medium. Liczba internautów stale rośnie, a niemal codzienne korzystanie z zasobów  światowej sieci jest normą. Dzięki różnorodności zastosowań oraz możliwościom, jakie oferuje, Internet  może być doskonałym narzędziem do zabawy, rozrywki, edukacji oraz rozwijania zainteresowań. Dla dzieci Internet jest częścią życia, w którym podział na „świat wirtualny” i  „świat realny” nie obowiązuje. Najmłodsi internauci często nie postrzegają doświadczanych sytuacji  jako zagrażających, nie potrafią odpowiednio reagować na to, co dzieje się w sieci. Przyjmują świat wirtualny bezkrytycznie, jest on dla nich niczym innym, jak tylko kontynuacją świata rzeczywistego. Internet jest oknem dziecka na świat, również na tę część, która jest przeznaczona tylko dla dorosłych. Dzieci, nieświadome zagrożeń , podejmują w Internecie wiele ryzykownych  działań  : publikują swoje dane osobowe, przesyłają zdjęcia i filmy, zawierają internetowe znajomości z obcymi, stając się łatwym celem różnego rodzaju nadużyć i manipulacji.

DBI2016 plakat

Celem pierwszego spotkania, w którym uczestniczyły przedszkolaki  było ukazanie poprzez wspólną zabawę pozytywnego zastosowania Internetu oraz ostrzenie   przed czyhającymi w sieci zagrożeniami. Dzieci obejrzały kreskówkę : „ Mój przyjaciel  Necio”, w której mały chłopiec sam zbudował robota. Tytułowy  Necio wprowadza Jasia w wirtualny świat i przestrzega go przed Sieciuchami – wstrętnymi internetowymi potworami. W  filmiku Necio zaprasza wszystkie dzieci do odwiedzania  swojej strony internetowej   ( www.necio.pl) , gdzie można spotkać nie tylko sympatycznego robota, ale również zagrać w bezpieczne gry. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z podstawowymi pojęciami związanymi z komputerem i Internetem. Poznały pozytywne zastosowanie  Internetu jak też czyhające  w sieci niebezpieczeństwa. Dzieliły się swoją wiedzą i chętnie udzielały odpowiedzi na zadawane pytania .Na koniec przystąpiły do konstrukcji  własnych robotów. Każdy uczestnik otrzymał arkusz z postacią robota Necia do wycięcia, złożenia i sklejenia.

W drugim spotkaniu uczestniczyły uczniowie kl. II-V szkoły  podstawowej. Ideą zajęć było zapoznanie młodych internautów z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz propagowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu. W  popularnych i lubianych przez dzieci kreskówkach została poruszona problematyka  internetowych zagrożeń : szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i wizerunku, a także zasady kulturalnego zachowania w Internecie ( netykieta).

Dzieci obejrzały pięć filmików edukacyjnych z serii  „ Zuźka  i Tunio poznają Internet”. Po projekcji kreskówki „ Internet ”, dyskutowały o tym , czym jest Internet i do czego można go używać. Swoje wypowiedzi zapisały na tablicy.
Filmik „ Wyszukiwarka” posłużył  jako wzór do ćwiczeń w szukanie potrzebnych informacji. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wyszukiwali z przygotowanej rozsypanki informacji na temat :
- Dzięcioły – piękne ptaki
- Zamek Królewski w Warszawie

Wykonali to zadanie bardzo dobrze. W kreskówce pt. „ Poczta elektroniczna” Zuźka i Tunio pokazali jak zakładać własne  konto pocztowe, tworzyć login, który nie będzie zdradzał ich danych osobowych  i hasło  , które powinno być trudne do odgadnięcia, zawierać duże i małe znaki oraz cyfry. W ćwiczeniu dzieci pomagały Kasi Kwiatkowskiej założyć własną skrzynkę e-mail. Spośród podanych czterech odpowiedzi miały wybrać prawidłowe i odgadnąć hasło. Poprawne odpowiedzi zawierały elementy hasła, które należało wpisać w puste kratki na dole strony. Wykonały to  ćwiczenie  poprawnie i szybko. Kolejnym zadaniem, z którym uczniowie również świetnie sobie poradzili było wymyślenie własnego bezpiecznego loginu i hasła.

Z filmu „ Czat” dowiedzieli się, co to jest czat i czym  się różni od poczty elektronicznej. W czasie dyskusji na temat korzystania  z czatów i komunikatorów ustalili, że w Internecie nie podajemy swoich danych osobowych, nie umawiamy się na spotkania z obcymi i nie przesyłamy zdjęć. Dowiedzieli się też, że w sytuacji zagrożenia w Internecie mogą dzwonić do Helpline.org.pl  pod bezpłatny numer 800-100-100.
Ostatnia kreskówka wprowadziła uczestników w temat forum internetowego. Dowiedzieli się , co to jest forum  i w jaki sposób działa .Poznali pojęcie „ netykieta”. Dyskutowali na temat zasad dobrego zachowania, jakie powinno obowiązywać w Internecie. Wypracowane zasady spisali na tablicy.

Wszystkie dzieci otrzymały kserokopię zbioru zasad netykiety, których należy przestrzegać w sieci, by  korzystanie było przyjemne i nie sprawiało nikomu problemów. Otrzymały też  samoprzylepne plakietki z logo Dnia Bezpiecznego Internetu.

Zajęcia podobały się młodszym i starszym dzieciom, zapowiedziały swój udział w następnych.

• Necio 9.02.2016 020_bezpieczny_internet
  • Necio 9.02.2016 021_bezpieczny_internet