XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Miejska Biblioteka Publiczna w Łaskarzewie włączyła się w XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 30 maja – 6 czerwca 2015 r. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „ Cała Polska Czyta Dzieciom w Bibliotekach”.
Inauguracja akcji nastąpiła podczas Nocy Bibliotek w MBP w Łaskarzewie dnia 30.05.2015 r. , głośnym odczytaniem  „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz obejrzeniem filmu „Sekret Eleonory”.

Przystępując do Nocy Bibliotek biblioteka nabyła prawo do udostępniania  tego filmu również w czasie Tygodnia Czytania Dzieciom. W okresie od 30.05.2015 r. do 6.06.2015 r. bibliotekę odwiedziły „Smerfy” , „Motylki”, „Pszczółki”, „Kangurki”, „Krasnoludki” z Przedszkola „Leśny Zakątek”, dzieci z kl. „0”, I A, i II Szkoły Podstawowej nr  1, uczniowie kl. I A Szkoły Podstawowej nr  2 oraz dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Bajka”. Łącznie podczas 8 projekcji, film obejrzało 172 dzieci.

plakat czytanie

Animowany film w reżyserii Dominique Monfery opowiada o siedmioletnim Natanielu, który nie umie jeszcze czytać. Ekscentryczna stara ciotka zapisuje swój dom jego rodzicom, a kolekcje książek chłopcu. Nat odkrywa, że woluminy służą za schronienie wszystkim bohaterom dziecięcej literatury. Są to oryginalne postacie z pierwszych wydań książek. Okazuje się, że potrzebują jego pomocy! Jeżeli opuszczą bibliotekę znikną na zawsze wraz ze swoimi historiami! Kiedy rodzice Nata zaczynają sprzedawać książki , chłopiec, zmniejszony za sprawą czarów przez wiedźmę Carabosse, stawia czoło wielkim niebezpieczeństwom, aby ocalić swych małych przyjaciół.
Film „Sekret Eleonory” porusza nie tylko problem czytania książek, ale także odwieczną walkę dobra ze złem. Poza tym przypomina najmłodszym postaci z najpiękniejszych baśni i bajek.