Noc Bibliotek – Relacja

W sobotę 30 maja 2015 r. o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaskarzewie rozpoczęła się „Noc Bibliotek – Groza nie czytać!”, impreza promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać.
W spotkaniu wzięły udział przedszkolaki, uczniowie, młodzież oraz dorośli.  Po powitaniu uczestnicy głośno przeczytali „Lokomotywę” Juliana Tuwima (niektórzy recytowali wiersz z pamięci).

Przeczytany wiersz tak pobudził dzieci  do działania, że z ochotą  zabrały się do wykonywania lokomotywy  i wagonów.Pod kierunkiem pani Magdaleny Krawczyk i Edyty Pluta powstała wspaniała lokomotywa i kolorowe wagony, a w nich przewożone towary i zwierzęta.

Zakładki A4kolor
Umalowana lokomotywa wraz  z wagonami w celu wysuszenia została odstawiona na boczny tor, a dzieci zajęły się sporządzaniem ulubionych bohaterów bajek . Zastosowano do tego zadania różne techniki i materiały.  Z kolorowej masy solnej powstały wawelskie smoki i smerfy, z krepiny i brystolu biedronki, a z kartonu kolorowe pszczółki. Młodsze dzieci malowały swoich bohaterów na papierowych talerzykach lub kolorowały malowankę – lokomotywę.
Kolejnym ważnym punktem programu Nocy Bibliotek było głośne czytanie wierszy Jana Brzechwy,   po którym dzieci wzięły udział w licznych konkursach sprawdzających znajomość twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Okazało się, że uczestnicy bardzo pilnie wysłuchali wierszy, chętnie i prawidłowo odpowiadali na pytania konkursowe. W nagrodę otrzymali książeczki, batony oraz dyplomy.

Po tych wyczerpujących zajęciach nastąpiła chwila wytchnienia przy napojach i słodkim poczęstunku. Część dzieci wyczerpana zajęciami udała się w objęcia Morfeusza, inne dopiero przybyły na spotkanie, gdyż kolejnym punktem programu była projekcja filmu animowanego „Sekret Eleonory”. Film  w reżyserii Dominique Monfery to historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postacie z bajek. To film o odwadze, pokonywaniu trudności i wierze we własne siły. Piękna animacja opowiada o magii płynącej z baśni i bajek, w ciekawy sposób zachęca, by czytać książki. Po obejrzeniu filmu uczestnicy wysłuchali prelekcji kierownik biblioteki na temat zbiorów biblioteki,  a następnie podzielili się wrażeniami z ostatnio przeczytanych książek.Noc zakończyła się karaoke – śpiewem piosenek biesiadnych przy akompaniamencie Sebastiana Ukleja. Wieczorne spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w „Nocy Bibliotek”.

Nocy towarzyszyła akcja „Książka za książkę” oraz kiermasz książek.

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaskarzewie serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie:

• Panu Adamowi Jędrzejczykowi (TOP Market w Łaskarzewie) za nagrody dla uczestników, napoje i słodycze.
  • Panu Andrzejowi Żabczyńskiemu ( Piekarnia Żabczyńscy) za pyszne pączki i ciastka.
  • Panu Sebastianowi Ukleja za muzyczny akompaniament do karaoke.
  • Paniom Magdalenie Krawczyk i Edycie Pluta za poprowadzenie warsztatów plastycznych.

• noc_bibliotek01
  • noc_bibliotek02