Noc Bibliotek 2020-Relacja

W sobotę 10 października 2020 roku o godzinie 16.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Łaskarzewie po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję – Noc Bibliotek. Tegoroczne święto promujące czytanie i biblioteki przebiegało pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Udział w spotkaniu dopuszczalny był pod warunkiem zasłaniania ust i nosa, akceptacji regulaminu z RODO i oświadczenia, że uczestnik nie jest osobą zakażoną COVID-19, nie przebywa na kwarantannie ani pod nadzorem epidemiologicznym.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie łaskarzewskich szkół oraz wychowankowie przedszkola. Po powitaniu uczestnicy wspólnie przeczytali głośno wiersz – hymn towarzyszący tegorocznej akcji, napisany na tę okazję przez Jacka Cygana. Następnie wysłuchali bajki Izabeli Skorupki „ Gdzieś daleko. Bajka eko”. Autorka opowiada o królestwie Niezielencji , gdzie bardzo źle się dzieje. Kraina jest niezwykle piękna, ale niestety – śmieci ją niemalże zasypały. Król z królową nie mogą przez nie dostać się do tronu. Czyja to wina? Otóż kapryśnej królewny Brajki, na polecenie której zużywane są zasoby naturalne, niszczona jest ziemia, płoszona zwierzyna, wycinane lasy i zaśmiecane środowisko. Królestwo dosłownie chyli się ku upadkowi. Po co to wszystko? W imię postępu i cywilizacji. Zrozpaczony król obiecuje rękę swojej córki temu, kto doprowadzi do porządku zaśmiecone królestwo.

W programie imprezy nie mogło zabraknąć warsztatów plastycznych, na które dzieci podczas każdej Nocy Bibliotek zawsze z niecierpliwością czekają. Tym razem, wykorzystując bogactwo lasów (szyszki, żołędzie, kasztany, liście, orzechy), stworzyły przepiękne postacie różnych zwierząt. Po tak wyczerpującej pracy odpoczęły przy słodkim poczęstunku, by następnie sprawdzić posiadaną wiedzę w przeprowadzonych konkursach z zakresu ochrony środowiska i ekologii.

Kolejnym punktem programu był łotewski film pt. „ Jakub, Mimmi i gadające psy” w reżyserii Edmunda Jansona, który dzieci z wielką ciekawością obejrzały. Film opowiadał o dziesięcioletnim Jakubie, który wbrew swojej woli, spędza tydzień w Rydze u kuzynki Mimmi i jej taty. Dziewczynka nie lubi Jakuba i nie kryje się ze swoją niechęcią do niego. Jednak Jakub szybko znajduje sobie innych przyjaciół - członków gangu gadających psów. W końcu dochodzi do porozumienia z Mimmi. Jednak pojawiają się kolejne problemy – do ulubionego parku dziewczynki wkraczają buldożery, a jeden z psiaków z gangu zostaje porwany. Dzieci i zwierzęta zawierają pakt i postanawiają uratować zaginionego przyjaciela i uratować zielone miejsce zabaw.

Wieczorne spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe exlibrisy , zakładki do książek, malowanki, długopisy i słodycze oraz dyplomy za aktywny udział w Nocy Bibliotek. Imprezie towarzyszyła akcja „Książka za książkę” oraz kiermasz książek.

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaskarzewie serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie: firmie „K.W.S. Żabczyńscy ‘’ za pyszne pączki i ciastka; pani Izabeli Janisiewicz – właścicielce firmy „ Kredens’’ za napoje, słodycze i długopisy dla uczestników; pani Monice Walendzie za poprowadzenie warsztatów plastycznych.

Zapraszamy za rok. Do zobaczenia w VII edycji Nocy Bibliotek.

• 100_4846
  • 100_4847